Гайди

Пізній старт у CS:GO. Поради віковим новичкам і не тільки!

Радий вітати всіх без винятку любителів культової гри Counter-Strike: Global Offensive – нинішніх та майбутніх, досвідчених та початківців, юних та тих, кому за 30! У даному матеріалі я постараюся відповісти на запитання, чи варто починати знайомитися з CS:GO у «поважному» за кіберспортивними мірками віці (скажімо, у 30+ років), поділюся своїм скромним досвідом у подібному починанні, а також постараюсь дати кілька порад для новачків всіх вікових груп, які, сподіваюся, зроблять перші кроки в CS:GO трохи впевненішими та менш болючими. Отже, чи варто солідному та зрілому чоловікові витрачати свої дорогоцінні час та енергію на комп’ютерну гру? Щоб однозначно відповісти на це екзистенційне питання, слід спочатку чесно відповісти собі — навіщо особисто мені грати в КС?

Зміст

  • 1 Чи варто дорослій людині грати в CS:GO з нуля?

  • 2 Поради гравцям-початківцям з навчання КС

  • 3 Технічний бік КС

  • 4 Висновки

Пізній старт у CS:GO. Поради віковим новичкам і не тільки!

Чи варто дорослій людині грати в CS:GO з нуля?

Тож які ж цілі може переслідувати немолодий новачок у КС? Якщо ви розраховуєте досягти великих висот на міжнародній CS-сцені, підняти над головою заповітний ‘Major’ і заробити своєю грою на безбідне майбутнє, – поспішаю вас засмутити, шанси на такий розвиток подій суто математичні з низки причин, найбільш вагомими та об’єктивними з яких можна вважати:

  • Статистика та світовий досвід свідчать проти вікових гравців

Про-гравці в CS:GO в середньому молодші, ніж профі у більшості традиційних видів спорту. Середній вік профі в КС – близько 23 років і дуже небагато чоловіків “за 30” продовжують виступи у вищих ешелонах про-сцени

  • Жорстка конкуренція у найвищих ешелонах сучасного КС

Зумовлена зростаючою популярністю кіберспорту загалом і CS:GO зокрема, вашими конкурентами будуть як нинішні про-гравці, які проводять за грою десятки годин на тиждень і забезпечені всім необхідним для максимально ефективного розвитку та підтримки своїх навичок, так і десятки тисяч молодих талантів, які мріють зайняти місце поряд з ними або замість них

Якщо ж ви маєте на меті будь-яку менш амбітну мету, ніж зробити кіберспорт справою свого життя, то однозначно варто одного разу приміряти на себе бронежилет і каску, вдосталь постріляти з «калаша» та «емки» і хоч ненадовго поринути в атмосферу командного катарсису в змагальному режимі.

На що цілком точно може розраховувати кожен, хто все ж таки зважиться торкнутися культового і вічного дітища титанів з Valve:

  • Весело та цікаво провести час, відпочити від рутини та суєти
  • Стати частиною величезної спільноти, придбати нові знайомства та поспілкуватися з безліччю різних людей з усієї планети, не відходячи від монітора
  • Поринути в жарку та емоційну атмосферу командних протистоянь, не виходячи з дому
  • Доклавши деякі зусилля і витративши достатньо часу, можна навіть «одним оком» побачити вдалині підмостки про-сцени CS:GO, випробувавши свої сили у справжньому кіберспортивному турнірі з КС!

Особисто моєю метою було і є навчитися непогано грати і спробувати себе в будь-якому турнірі з CS:GO. Можу підсумувати, що я, витративши на гру станом на даний момент трохи більше 100 годин, цілей своїх ще не досяг, але вже чітко бачу їх на горизонті.

Поради гравцям-початківцям з навчання КС

Виходячи зі свого досвіду гри в CS:GO з нуля, успіхів та набитих “шишок”, я дам кілька порад, як зробити свій старт у грі максимально швидким і успішним:

Тренер. Абсолютно в будь-якій діяльності правильний вибір наставника може стати дуже вагомим і навіть багато в чому визначальним фактором подальшого успіху, і CS:GO не є винятком. Якщо є бажання максимально ефективно вибудувати своє навчання грі та вдосконалення навичок на будь-якому з етапів, то заняття з тренером – це найшвидший і правильніший спосіб поринути в дисципліну. Я, наприклад, твердо вирішив почати грати в КС, коли з’ясував, що існують цілі кіберспортивні академії з тренерськими складами з найпопулярніших дисциплін (в основному це Dota 2, CS: GO та Fortnite). Тому, якщо є мінімальна матеріальна можливість (вартість послуг тренера з КС у середньому знаходиться в тому ж діапазоні, що і для більшості інших видів спорту) та амбіції вийти на певний рівень гри, то заняття з тренером — саме те, що вам потрібно.

Переміщення: стрейфи та контр-стрейфи. Базові механіки переміщення в CS:GO з рядом особливостей, без усвідомлення та використання яких ви зазнаєте безліч неприємних моментів як у відкритих перестрілках, так і у позиційній грі.

До речі, ось зрозумілий і змістовний гайд на цю тему:

Позиціонування прицілу. Важлива навичка, яка за належного рівня підготовки може стати вагомою перевагою у грі. Навчити свій приціл у кожний момент часу потенційно перебувати на голові противника допоможуть відмінні тренувальні карти з Майстерні CS:GO — ‘Yprac’, особливо режим ‘Prefire’, який дозволяє не тільки тренувати стрілянину та переміщення, але також вивчити всі позиції, що потенційно використовуються противником, а також ближче познайомитися з картами та дізнатися їх основні маршрути та позначення.

Наприклад, тут у Steam можна підписатися на тренувальну карту Yprac для de_dust2:

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1202643420

Вивчення мап. Ймовірно, не найцікавіший пункт у моєму списку, але точно один із найважливіших. Без базового знання мапи, що грається вами, а саме — розташування «плентів» і шляхів до них, «дефолтних» тактик і позицій, таймінгів та загальноприйнятих позначень об’єктів, практично неможливо буде досягти успіху в змагальному КС. Незнання карти зводить нанівець будь-яку вашу комунікацію з командою, робить вас вкрай уразливим у будь-якій точці незнайомої карти, навіть незважаючи на вмілу стрілянину та гідну швидкість реакції. Тому наполегливо рекомендую виділити трохи часу на вивчення “матчастини”.

Перегляд ігор про-команд. Вкрай бажано час від часу спостерігати за зустрічами топ-колективів на предмет використовуваних тактик, прийняття рішень по ходу раунду, управління економікою гри, а також тактичних “фішок” та хитрощів, покликаних здивувати суперника. Перегляд та аналіз ігор професіоналів КС додає розуміння як гри в цілому, так і багатьох її складових окремо.

Практика. І, мабуть, найголовніша порада – обов’язково закріплюйте все, що ви дізналися та засвоїли, безпосередньо на практиці, тобто. у грі проти реальних суперників. Як показує мій досвід, наскільки б ви круто відстрілювали ботів у різноманітних тренувальних режимах, але змагальний досвід проти інших гравців — той самий ключовий інгредієнт, що виводить вашу гру на новий рівень.

Технічний бік КС

І на завершення поділюся деякими спостереженнями щодо технічного “сетапу” для комфортної гри в CS:GO:

  • Продуктивність

Гра не дуже вимоглива до “заліза”, т.к. вийшла ще в далекому 2012 році і без проблем запускається на безлічі пристроїв більшості цінових діапазонів. Проте, щоб отримати максимальну продуктивність у CS:GO, бажано мати конфігурації ПК не набагато нижче рекомендованих:

ОС: Windows 7/8/10

Процесор Intel Core i3 3,6 GHz

Оперативна пам’ять: 8 ГБ

Відеокарта: AMD Radeon R7 260X 2GB або NVIDIA GeForce GTX 950 2GB

Місце на диску: 20 GB

  • Зображення

Вибір частоти оновлення дисплея рекомендую зупинити на значенні 120 Гц і вище. Додаткові “герці” зроблять геймплей помітно плавнішим у порівнянні з базовими 60 Гц. Це дозволить швидше і точніше наводитися на ціль і, відповідно, сприятливо позначиться на сумарній кількості ваших фрагів. Схожа історія і з діагоналлю дисплея чим більше, тим краще, аж до 24-х дюймів. Грати на маленьких ноутбуках більшості людей буде некомфортно.

  • Елементи управління

Постарайтеся придбати ігрову мишу хоча б початкового рівня і не полінуйтеся якомога точніше налаштувати її під себе — не тільки критично важливі значення DPI та ігрової ‘sensitivity’, а й положення на столі та додаткові кнопки. Також вам дуже знадобиться килимок (або ігрова поверхня) під мишу, досить велику площу, щоб не переживати про це в розпал гри.

  • Звук

Хороші навушники сильно допоможуть вам у грі і дадуть ще одну точку для зростання – відкрити та зрозуміти багате розмаїття звуку в КС, зробивши це своєю вагомою перевагою. Також якісні навушники сприяють оперативності та точності вашої комунікації з командою.

Висновки

Підсумовуючи, можна сміливо стверджувати, що своє перше занурення в захоплюючий світ Counter-Strike: Global Offensive цілком доречно планувати навіть у досить зрілому віці, адже повний спектр емоцій, нові цікаві знайомства та значні дози командного адреналіну командного змагання забезпечені буквально кожному гравцю незалежно від віку та здібностей.

Однак, мимоволі сповнившись ентузіазмом у зв’язку з такими райдужними перспективами, не слід забувати, що CS:GO не така проста і невибаглива, як прийнято вважати, і без певної частки докладених зусиль і десятків награних годин, а також легковажно підійшовши до вибору своїх ігрових пристроїв. , є чималий ризик не до кінця усвідомити і не повністю відчути всі основні “фішки” КС, органічне поєднання яких робить з відмінної гри по-справжньому Велику.